ZMĚNA: Ledvinová forma II. - výuka sestavy | úterý | 8 - 9 |
Srdeční forma I. a II. - prohloubení sestav | úterý | 9 - 10 |
UPRAVENO: Daoyin + Forma 49 + orgánové sestavy - prohloubení | úterý | 10 - 11 |
Jaterní forma II. - výuka sestavy | středa | 9 - 10 |
OBSAZEN Sestava 49 obrazů + orgánové sestavy - prohloubení | středa | 10 - 11 |
Kliknutím na vybraný kurz se otevřou všechny informace.
Pravidelné kurzy
od září - prosinece 2023 v této sekci,
budou probíhat tentokrát ve čtyřech měsících, v malých skupinách v Divadle Kampa. Jsou to tyto formy:
Srdeční forma II. a I. Sestavy napomáhjí posílení srdečních funkcí a regulaci krevního oběhu. Patří do středního stupně stylu Daoyin Yangscheng Gong.
Podporují srdeční funkce, cévní systém a zlepšují cirkulaci krve. Srdce je často označováno za nejdůležitější orgán, protože musí pracovat ve dne i v noci. Srdce je v TČM nazýváno „Císařem vnitřních orgánů“ a jeho harmonie má pro životní systém člověka velký význam. Spolu s tenkým střevem tvoří funkční okruh patřící do elementu „Oheň. Je obzvláště vhodná pro ty, kteří jsou v pracovním a soukromém životě vystaveni stresu, neboť sbírá pozornost a zklidňuje ducha. Cvičení vede k veselé a uvolněné náladě, z které se mohou všednodenní výzvy lépe uchopit. Harmonickými a elegantními pohyby zaměřuje srdeční forma pozornost na klid, uvolněnost, odevzdanost až lhostejnost srdce; základ radosti, veselosti a vnitřního klidu.
Názvy jednotlivých obrazů Srdce II:
1. Sokol stoupá k nebi
2. Vyslovit srdeční hlásku
3. Přikrýt si uši dlaněmi
atd ....
Názvy jednotlivých obrazů Srdce I.:
1. Vstávej a tanči když kohout zakokrhá
2. Bílá opice prezentuje broskev
3. Bílí slon roluje svůj chobot
atd .....
„Ledvinová forma II“, patří do středního stupně stylu Daoyin Yangscheng Gong. Forma napomáhá k vyživení a posílení vitální energie ledvin. Podle TČM jsou ledviny „Kořeny života“ a jsou zdrojem tělesného ohně. Řídí zrození, růst a vývoj, produkují dřeň a plní mozek a kosti. V teorii „Proměnných fází“ patří ledviny k vodě. Oslabení fáze vody se často vyznačuje nízkou sebedůvěrou a strachem. Slabá funkce ledvin může způsobovat nespavost, zhoršení paměti, nebo melancholii. Dlouhodobá únava, stavy strachu a chronická onemocnění oslabují Jing (vitální energii) a opotřebovávají Yuan-chi (předporodní chi). Slabé Jing zrychluje stárnutí a slabé Yuan-chi vede k onemocněním. Cvičení této formy napomáhá k silné vůli, posiluje a ukládá Jing a Yuan-chi.
Sestava se skládá z devíti po sobě jdoucích obrazů (cviků). Je sestavou kategorie II., tedy sestavou snazší, nežli tradiční ledvinová sestava kategorie I.
Názvy jednotlivých obrazů:
Slezinová forma II. a I. Metody napomáhají k regulaci a posílení funkcí žaludku a sleziny. Působí mimo jiné preventivně a léčebně na trávicí systém, metabolismus a cukrovku. Sestavu vytvořil Prof. Zhang Guangde a patří do středního stupně stylu DYYSG.
Sestavu tvoří osm po sobě jdoucích obrazů. Tyto cvičební obrazy obsahují všechny typické prvky stylu DYYSG: ladné a plynulé pohyby, následování principů Wuschu a intenzivní vliv tradiční čínské medicíny.
Názvy jednotlivých obrazů Slezinové formy II.:
Názvy jednotlivých obrazů formy I.:
Na emoční rovině dodává tato metoda vnitřní klid, uvolnění, neději a pocit „uzemnění“. Z pohledu tradiční čínské medicíny patří tato forma k elementu Země, která symbolizuje usebrání a zastavení se v našem životě. Specifická slezinová energie posiluje sebejistotu a vyjadřuje se skrze soucítění, lásku a sounáležitost.
"49 pohybů Qigong pro dráhy a spojnice", posilují obranné síly těla a stabilizují imunitní systém.
Na základě komplexnosti této formy, působí obzvláště intenzivně a pozitivně na proces stárnutí a chronické onemocnění ledvin, sleziny a tl. střeva.
Její speciální terapeutické použití leží v prevenci a terapii rakoviny. Podle TČM jsou onemocnění rakovinou následky ze slepení krve, která se následně přemění v nádor. Těžištěm této formy je tedy posílení dráhy plicní, které vede k vyrovnání neklidných emocí a posílení dráhy ledvin a předporodní Qi , stejně tak dráhy Řídící a dráhy Početí.
"Osm kusů brokátu" pro úplné začátečníky a nebo její procvičování.
Kurz pro začátečníky zahrnuje též výuku základního postavení a základních kroků a do celého stylu DYYSG vstupuje cvičební formou základní ho stupně „Osm kusů brokátu“.
Volnému toku energie napomáhá správné držení těla, hluboké dýchání a s tím související koncentrace mysli. Jemné na energii bohaté pohyby vedou do meditativního stavu, ve kterém můžeme nalézt uvolnění a vnitřní klid.
Osm kusů brokátu je klasické cvičení. Jeho cílem je obnovení rovnováhy sil v těle. Tělo je odshora dolů celé procvičováno. Pohyby následují principy systému Daoyin Yangsheng Gong, jako například vytáčení paží. Profesor Zhang sestavil cviky tak, že se zatížení postupně zvětšuje a tělo je od hlavy přes ramena a paže, trup a nohy až k chodidlům propracováno. Cviky jsou rozmanitě vytvořeny. Název cviku obsahuje současně jeho téma a léčivé účinky. Tak působí dohromady positivně na orgánový systém, podporuje funkční okruhy srdce a plic, reguluje trojitý ohřívač, stimuluje funkční okruh jater, harmonizuje žaludek a slezinu a posiluje funkční okruh ledvin.
Názvy jednotlivých obrazů:
Jaterní forma II. je metodou k uvolnění šlach a svalů a posílení kostí.
Tuto sestavu vytvořil Prof. Zhang Guangde a patří do středního stupně stylu DYYSG.
Skládá se z osmi po sobě jdoucích obrazů. Obsahuje všechny typické prvky stylu DYYSG: ladné a plynulé pohyby, následování principů Wuschu a intenzivní vliv tradiční čínské medicíny. Je sestavou kategorie II., tedy sestavou snazší, nežli tradiční srdeční sestava kategorie I.
Názvy jednotlivých obrazů:
Sestava je velice pohybová. Podle tradiční čínské medicíny spolu játra a žlučník tvoří funkční okruh patřící do elementu "Dřevo". Dřevo je element spojovaný s jarem, obdobím dynamické aktivity a růstu, dává nám také schopnost ukázat světu, kdo jsme. Emoce spojená s elementem Dřeva je zlost. Nadměrná a nevypuštěná zlost vážně poškozuje Játra a element Dřeva.
Prof.Zhang vytvořil tuto formu s cílem zmírnit nebo vyléčit potíže či onemocnění, které jsou spojeny s pohybovým aparátem. Na fyziologické rovině směřuje tato forma ke zlepšení:
Na emoční a duševní rovině dodává tato forma praktikujícímu nový životní elán: cítí se pln energie, touhy po činnosti a tvůrčí síly. Ve zdravotním pojetí "Pěti elementů“, neboli "Procesu změn", patří tato Qi Gong-metoda k elementu "Dřevo" a harmonizuje příslušný hlavní orgán játra. Současně posiluje v elementu "Voda" ledviny. Specifická energie jater a ledvin posiluje myšlení a obrazotvornost, upravuje naše představy a naší schopnost se zklidnit.
Hlavní význam jednotlivých cviků spočívá v stimulaci ledvin, sleziny a jater, kterým náleží v rámci tradiční čínské medicíny zvláštní význam: Ledviny zásobují kosti resp. kostní dřeň, slezina posiluje svaly a játra zásobují šlachy. Všechny tři aspekty - kosti, svaly a šlachy - tvoří společně účinné těžiště této formy.
Plicní forma II. Cvičení plicního Qi Gongu prospívá dýchacímu systému, zdůrazňuje výdech k podpoření regeneračních funkcí těla a aktivity plicních sklípků. Působí preventivně a léčebně proti nachlazení, chřipce a chronické bronchitidě. Celá tato metoda pracuje hlavně s meridiánovým systémem a vlastnostmi „Pěti elementů“. Velký význam má dvojice meridián plic a tlustého střeva, patřící k elementu „Kov“. Element kovu je spojován s obdobím podzimu, doby ústupu a stahování se do sebe. Umožňuje nám rozpoznat věci podstatné, vzít si od života co potřebujeme a opustit nepotřebné.
Názvy jednotlivých obrazů:
Přestože toto několik tisíc let staré čínské cvičení pochází z pro nás velmi odlišné tradice a kultury, hledám neustále cesty, jak jej vyučovat a co nejlépe zpřístupnit i nám. Protože, jak pravil profesor Zhang, „ Qigong pochází z Číny – ale patří celému světu“.