Model pěti elementů

19. ledna

     Teorie pěti elementů - dřeva, ohně, země, kovu a vody - je pomůckou k porozumění proměnám vztahů mezi člověkem a přírodou. Každému elementu je přiřazeno jedno roční období, klima, tělesné orgány, emoce chuť, smyslové orgány, struktury a barvy. V neustálém koloběhu střídá jeden element druhý.
     Model vyživování jednoho elementu druhým názorně ukazuje vzájemné působení mezi vesmírem a přírodou:

  • Dřevo živí oheň.
  • Oheň živí zemi (popel se stává zemí).
  • Země krystalizuje a stává se kovem.
  • Voda živí dřevo (rostliny)

                                                                                                       ----------------------------
                                                                                                        Vše tvoří jednotu
                                                                                                       ----------------------------

Každý člověk, každá živá bytost a každý proces v přírodě prochází cyklem pěti elementů. Všechno souvisí se vším a tvoří jednotu. Život je energie a životní procesy jsou v dynamické rovnováze. Vyváženost elementů je předpokladem pro naše zdraví, nevyváženost vyvolává nemoc. Tělo, duch a duše potřebují vyváženou a lehce stravitelnou potravu, kyslík pro správné dýchání, pravidelné zdravotní cvičení pro udržení pohyblivosti jako prostředky pro zdravý a spokojený život.
      Výživa podle teorie pěti elementů se neptá na kalorie, uhlohydráty, tuky ani minerály, ale na to, jak se po jídle cítím. Zda silný a zahřátý, nebo ochablý, studený a unavený.
      Pomocí jídelníčku postaveného na teorii pěti elementů je možné uvést energii do rovnováhy a posílit své zdraví a vitalitu. Přirozeně pomáhá i při bolestech zad.


Vnější klimatické faktory

Podle tradiční čínské medicíny odpovídá pěti elementům pět klimatických faktorů: horko, chlad, vlhkost, sucho a vítr. Vnější chlad může vést k nachlazení, studeným končetinám a ztuhlým kloubům, horko je projev horečky k horečnatým chorobám.
         Je-li obranyschopnost organismu oslabená, mohou vnější klimatické vlivy ústy, nosem nebo kůží vniknout dovnitř a vyvolat chorobu. U revmatických onemocnění a napětí v zádech a svalstvu hrají významnou roli vlhko a vítr.
           Pěti klimatickým faktorům odpovídá i pět teplotních účinků potravy - horký, teplý, neutrální, osvěžující a studený - které regulují naše hospodaření a energií. 

Zdroj:
Alternativní cesty ke zdraví
Dr.med. Horst Bielan
Heide A. Erlacherová
Dr.med. Raymund Pothmann